BALESETI KÁRTÉRÍTÉS

A közlekedési vagy munkabalesetek a mindennapi életünk részei, és sajnos sok esetben súlyos sérüléseket, maradandó egészségkárosodást vagy akár halált is okozhatnak. Ezek nemcsak fizikai, hanem érzelmi és anyagi terheket is rónak a károsultakra és családjukra.

Ha Ön balesetet szenvedett, fontos, hogy tisztában legyen a jogi lehetőségeivel és a kártérítés érvényesítésének módjával, összegszerűségével, a jogosultak körével stb. A károsult és közeli hozzátartozói ugyanis jogosultak a kártérítés mellett sérelemdíjra is, amely a jogosultat ért nem vagyoni sérelem kompenzálására és a károkozó magánjogi büntetésére szolgál.

A sérelemdíj és a kártérítés összege függ a sérülés mértékétől, a károsult és családja életére gyakorolt negatív hatástól és a vagyoni hátrány mértékétől, azaz hogy

  • a károsult vagyonában mekkora értékcsökkenés következett be, tehát mekkora kára merült fel (damnum emergens – pl. összetört a kerékpár vagy gépjármű),

  • mekkora vagyoni előnytől esett el (lucrum cessans – pl. jövedelemveszteség, mert több hónapra kiesett a munkából), és

  • mekkora indokolt költsége merült fel (pl. mennyi ideig és milyen tevékenységekben szorult ápolásra vagy egyéb kisegítésre, gyógyszerek, gyógyhatású készítmények, rehabilitáció költsége).

Közlekedési balesetek

A közlekedési balesetek különböző formákban fordulhatnak elő: gépjárművel, gyalogosként, kerékpárosként, motorosként, vagy akár utasként is érhetik az embert balesetek.

Ilyenkor a baleset okozója, illetve annak felelősségbiztosítója kötelezhető a sérült személy, illetve hozzátartozói részére kártérítés és sérelemdíj megfizetésére.

Munkabalesetek

A Munkavédelemről szóló törvény munkabalesetnek azt a balesetet nevezi, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétől és időpontjától és a munkavállaló (sérült) közrehatásának mértékétől függetlenül. A munkavégzés során bekövetkező balesetek esetén a munkáltató felelőssége, hogy biztosítsa a munkavállalók biztonságos munkakörnyezetét.

Munkabaleset bekövetkezése esetén – amely nem csak a munkavégzés során, hanem pl. a munkába járás közben is bekövetkezhet, ha az a munkáltató járművével történik, - a munkáltató, illetőleg a felelősségbiztosítója az, aki kártérítés és sérelemdíj fizetésére kötelezhető.

Miért fontos a jogi segítség?

A kártérítési ügyek bonyolultak, és nem minden esetben egyértelmű, hogy ki viseli a felelősséget.

A károkozó fél és felelősségbiztosítója érdeke, hogy kibújjon a felelősség alól, illetve amennyiben ez nem lehetséges, úgy a kártérítés összege a lehető legalacsonyabb legyen. Figyelemmel arra, hogy a károkozó felelősségbiztosítója képviseletében minden esetben egy ilyen ügyekre specializálódott jogtanácsos vagy ügyvéd jár el, így a fegyveregyenlőség elvének érvényesülése érdekében célszerű, hogy a károsult ne lépjen fel jogi képviselő nélkül a károkozóval, illetve a felelősségbiztosítójával szemben, mert a vonatkozó jogszabályok és a kialakult bírói gyakorlat alapján igényelhető kártérítésnél lényegesen alacsonyabb összegű kárpótláshoz jutnának hozzá.

A károsulti képviseletet ennek érdekében több területen is ellátom:

  • felelősségbiztosítóval vagy munkáltatóval szemben peren kívül vagy polgári peres eljárás keretében az illetékességgel és hatáskörrel rendelkező bíróságon,

  • büntetőeljárásban (rendőrségi, bírósági, közvetítői eljárásban) történő sértetti képviselettel.

Kapcsolat

  • „A jog a gyengék és az ártatlanok védelmét szolgálja. A felelősöknek meg kell fizetniük az ártatlanok kárát.”

    Mahatma Gandhi jogász, politikus

  • „A jog éppúgy elvárja a felelősséget, mint a bűnösöket, akik megsértették azt.”

    William Shakespeare drámaíró, költő, színész

  • „A jogállamiság nemcsak a büntetés kérdése, hanem annak is, hogy biztosítsuk, hogy mindenki egyenlő bánásmódban részesüljön, és az áldozatok méltányos kártérítést kapjanak.”

    John F. Kennedy politikus